FIND the concentration of sodium chloride required to make 50ml of isotonic solution containing 0.5% ephedrine hydrochloride and 0.5% chlorobutol .
(Given : Freezing point of 1% w/v solution of ephedrine hydrochloride is - 0.165.c Freezing point of 1% w/v solution of chlorobutol is - 0.138.c )
Calculation :: As the concentration of ephedrine hydrochloride in the preparation is 0.5 % w/v the depression in freezing - point of ephedrine hydrochloride = 0.165 * 0.5 = 0.0825.c .
As the concentration of chlorobutol in the preparation is 0.5% w/v the depression in freezing point of chlorobutol = 0.138 *0.5 = 0.069.c
Therefore total depression in freezing - point of both the substances will be = 0.0825 + 0.069 = 0.1515
Percentage w/v of sodium chloride required = 0.52 - 0.1515
-------------------
0.576
= 0.644%
Weight of sodium chloride required to make 100 ml of solution = 0.644 g
Weight of sodium chloride required to make 50 ml of solution = 0.322 g
2.Method Based on Molecular Concentration ::
Molecular concentration means the number of units i.e. molecules or ions or both present in a solution A solution containing one gram molecule of a non-ionising solute in 22.4 litres at normal temperature and pressure (NTP) has an osmotic pressure of one atmosphere So a solution containing one gram molecule in 1 litre ( a mole solution ) will have an osmotic pressure of 22.4 atmosphere .
Hence molarity of these fluids = 6.7
------
22.4
= 0.3 M (approx )
Therefore a 0.3 M solution of any non - ionising solution will be isoosmotic with blood plasma and tears This knowledge may be used to calculate the concentrations of un-ionised medicaments needed to produce iso-osmotic solutions by using the following formula :
W= 0.3m
where W= Concentration required in g per litre
M = Molecular weight of the solute
if the solute ionises in solution the following formula is used ::
W= 0.3 M
-------
N
where N= Number of ions produced from each molecule of the solution assuming that dissociation is complete .
TRANSLATE IN HINDI ::
0.5% इफेड्रिन हाइड्रोक्लोराइड और 0.5% क्लोरोब्यूटोल वाला 50ml आइसोटोनिक सॉल्यूशन बनाने के लिए ज़रूरी सोडियम क्लोराइड का कंसंट्रेशन पता करें।
(दिया गया है: इफेड्रिन हाइड्रोक्लोराइड के 1% w/v सॉल्यूशन का फ्रीजिंग पॉइंट - 0.165.c है। क्लोरोब्यूटोल के 1% w/v सॉल्यूशन का फ्रीजिंग पॉइंट - 0.138.c है)
कैलकुलेशन :: क्योंकि तैयारी में इफेड्रिन हाइड्रोक्लोराइड का कंसंट्रेशन 0.5% w/v है, इसलिए इफेड्रिन हाइड्रोक्लोराइड के फ्रीजिंग पॉइंट में डिप्रेशन = 0.165 * 0.5 = 0.0825.c है। क्योंकि तैयारी में क्लोरोब्यूटोल का कंसंट्रेशन 0.5% w/v है, इसलिए क्लोरोब्यूटोल के फ्रीजिंग पॉइंट में डिप्रेशन = 0.138 *0.5 = 0.069.c
इसलिए दोनों पदार्थों के फ्रीजिंग पॉइंट में कुल डिप्रेशन होगा = 0.0825 + 0.069 = 0.1515
ज़रूरी सोडियम क्लोराइड का प्रतिशत w/v = 0.52 - 0.1515
-------------------
0.576
= 0.644%
100 ml घोल बनाने के लिए ज़रूरी सोडियम क्लोराइड का वज़न = 0.644 g
50 ml घोल बनाने के लिए ज़रूरी सोडियम क्लोराइड का वज़न = 0.322 g
2. मॉलिक्यूलर कंसंट्रेशन पर आधारित तरीका ::
मॉलिक्यूलर कंसंट्रेशन का मतलब है किसी घोल में मौजूद यूनिट यानी मॉलिक्यूल या आयन या दोनों की संख्या। एक घोल जिसमें नॉन-आयनाइज़िंग सॉल्यूट का एक ग्राम मॉलिक्यूल होता है। नॉर्मल टेम्परेचर और प्रेशर (NTP) पर 22.4 लीटर का ऑस्मोटिक प्रेशर एक एटमॉस्फियर होता है। इसलिए, 1 लीटर (एक मोल सॉल्यूशन) में एक ग्राम मॉलिक्यूल वाले सॉल्यूशन का ऑस्मोटिक प्रेशर 22.4 एटमॉस्फियर होगा। अतः इन द्रवों की मोलरता = 6.7
------
22.4
= 0.3 M (लगभग)
इसलिए किसी भी गैर-आयनीकरण विलयन का 0.3 M विलयन रक्त प्लाज़्मा और आँसू के साथ सम-आसमाटिक होगा। इस ज्ञान का उपयोग निम्न सूत्र का उपयोग करके सम-आसमाटिक विलयन बनाने के लिए आवश्यक गैर-आयनीकृत औषधियों की सांद्रता की गणना करने के लिए किया जा सकता है:
W= 0.3m
जहाँ W= प्रति लीटर ग्राम में आवश्यक सांद्रता
M = विलेय का आणविक भार
यदि विलेय विलयन में आयनित होता है तो निम्न सूत्र का उपयोग किया जाता है::
W= 0.3 M
-------
N
जहाँ N= विलयन के प्रत्येक अणु से उत्पादित आयनों की संख्या, यह मानते हुए कि पृथक्करण पूर्ण हो गया है।
0 Comments